historia szkoły

SZA_baner_facebook

Swoje powstanie szkoła zawdzięcza zapałowi uznanego działacza społeczności żydowskich w Polsce – Jerzego Kichlera. To właśnie jego zaangażowanie i pasja, doprowadziły do spotkania Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha

z przedstawicielami Fundacji Ronalda S. Laudera w lipcu 1997 roku, podczas którego podjęto decyzję o utworzeniu szkoły żydowskiej we Wrocławiu.

Pierwsi uczniowie Szkoły Podstawowej Lauder – Etz Chaim rozpoczęli naukę we wrześniu 1998 roku. Zajęcia odbywały się w przystosowanym do warunków szkolnych mieszkaniu przy ulicy Włodkowica 5 należącym do znanego, żydowskiego artysty i reżysera teatralnego Jakuba Rotbauma. Już po dwóch latach od rozpoczęcia działalności szkoły, liczba jej uczniów wzrosła na tyle, że na ich potrzeby zaadaptowano kolejne piętro budynku.  To rozwiązanie okazało się być tylko doraźne, bo z czasem dzieci uczących się w Szkole Podstawowej Lauder – Etz Chaim było już tak wiele, że konieczną stała się przeprowadzka. Pierwszego grudnia 2003 roku szkoła została przeniesiona do budynku przedwojennej, żydowskiej szkoły podstawowej przy ulicy Żelaznej 57 i pod tym adresem funkcjonowała nieprzerwanie do końca czerwca 2012 roku.

Z początkiem lipca tegoż roku otworzyła swoje podwoje w zabytkowej willi projektowanej przez braci Paula i Richarda Ehrlichów – znanych w przedwojennym Wrocławiu architektów żydowskiego pochodzenia. Ponieważ będąca fundatorem szkoły Fundacja Ronalda S. Laudera wycofała się z prowadzenia działalności edukacyjnej na Dolnym Śląsku, zmianie uległa nazwa naszej placówki. Terazy brzmi ona dokładnie tak, jak przesłanie szkoły: Szalom Alejchem (hebr. Pokój Wam).