• gra, zabawa
  • dziecko
  • radość, wesołość
  • nauczyciele
  • wiedza
  • nauka, uczenie
  • bezpieczeństwo
  • mądrość
  • przyjaciele

 

Święto Domu

śniadanie nie tylko izraelskie / warsztaty / wykłady / zabawa / szkoła do poznania

 

13.05.2018

 

9:00-16:00

 

Szkoła Podstawowa Szalom Alejchem i Fundacja HA  serdecznie zapraszają do siebie, kiedyś prywatnego domu Paula Ehrlicha*. W majową niedzielę w ogrodzie i na dziedzińcu serwujemy śniadanie nie tylko izraelskie dla przyjaciół, sąsiadów i życzliwych, którzy są ciekawi Szkoły i miejsca! Poza niebanalnym poczęstunkiem organizujemy dla Was rozmowy i warsztaty o edukacji, wychowaniu, architekturze i sztuce, współczesnej polityce Izraela, zabawy dla dzieci,  a także kwiatową akcję artystyczną we współpracy z Stevem Wheenem, autorem pomysłu Teeny Tiny Porthole Gardens / Ogrody w dziurach chodnikowych.

Święto Domu w Szalom Alejchem jest rodzinnym piknikiem, którego program adresujemy do dorosłych i dzieci. Lubimy dzielić się tradycją, wspólnie śledzić historię oraz spędzać czas z osobami, które nas znają lub chciałyby poznać. Początki naszych majowych spotkań były inspirowane żydowskim świętem Szawuot (Świętem Plonów). W tym roku nasze spotkanie przypada w Dzień Jerozolimy, co stwarza wyjątkową okazję do rozmowy z Konstantym Gebertem. Willa, w której się spotkamy, wpisana na listę zabytków, była prywatnym domem znanego przedwojennego architekta żydowskiego pochodzenia – Paula Ehrlicha. Nieustająco przywracamy pamięć o nim. Chcemy, aby czas wspólnie spędzony – poza tym, że miły – był także twórczy i inspirujący. Dlatego gośćmi i partnerami wydarzenia są osoby oraz organizacje związane z polityką i mediami, edukacją, wychowaniem, gotowaniem i sztuką: Maryla Musidłowska, Konstanty Gebert, Fundacja PozyTYwka, brytyjski artysta Steve Wheen znany jako Pothole Gardener (ogrodnik chodnikowy), wrocławska artystka wizualna Kasia Kmita i architekci. Aktywności, do których zapraszamy są praktykowaniem otwartości, która jest fundamentem działania szkoły Szalom Alejchem.

 

 

PROGRAM:

 

9:00-12:00

/ dla dorosłych / wspólne gotowanie z Marylą Musidłowską

 

Śniadanie nie tylko izraelskie będziemy tworzyć wspólnie: uczniowie, rodzice, nauczyciele z Szalom Alejchem oraz chętni wrocławianie, pod okiem Maryli Musidłowskiej.  
Maryla Musidłowska kocha chaos, nadmiar i smak, bywa scenografką, stylistką, artystką, dziennikarką specjalizującą się w tematyce kulinarnej i wnętrzarskiej, autorką i współautorką kilkunastu programów kulinarnych, właścicielką klubokawiarni Bílý Koníček w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.  
W niedzielę rano jadalnię Szalom Alejchem zamienimy w miejsce produkcji humusów i past inspirowanych kuchnią Izraela, a także potraw będących wariacjami na słodko, kwaśno i ostro z macą koszerną (nie sklepową, tylko wypiekaną w dużych płatach). Do picia przygotujemy lemoniady.

 

 

12:00

/ dla dorosłych i dzieci / śniadanie nie tylko izraelskie

 

Wspólna biesiada w ogrodzie i na dziedzińcu szkoły. W menu nie zabraknie humusów i past inspirowanych kuchnią Izraela, a także potraw będących wariacjami na słodko, kwaśno i ostro z macą koszerną (nie sklepową, tylko wypiekaną w dużych płatach). Do picia przygotujemy lemoniady.

Przy jednym ze stołów stworzymy forum do rozmowy o jedzeniu i tożsamości narodowej, którą rozpocznie Piotr Zadworny – student wrocławskiej judaistyki, nauczyciel języka hebrajskiego, kultury i historii żydowskiej w Szalom Alejchem. Punktem wyjścia będzie książka Falafel Nation Yael Raviv o budowie kulinarnej tożsamości Izraela. Dla Piotra Zadwornego sposób patrzenia na kuchnię Izraela zaproponowany przez Yael Raviv jest punktem wyjścia do refleksji także o innych tożsamościach kulinarno-narodowych.

 

 

13.00

/ dla dorosłych / warsztat kompetencji rodzicielskich Rodzic na medal! z socjoterapeutką Magdaleną Kot z Centrum SUPERego i Fundacji PozyTYwka.

 

Podczas spotkania rodzice odkryją w sobie potencjał do bycia świetnym rodzicem, który nie jest, jak niektórzy sądzą, jakąś szczególną supermocą, dostępną tylko dla nielicznych. Ten potencjał tkwi w drobiazgach – odpowiadaniu na potrzeby, skutecznej komunikacji, rozsądnym stawianiu granic, rozumieniu emocji własnych i dziecka, budowaniu więzi. I choć nie jest to żadna magia, czasem przydatne są też drobne tricki. Dzieląc się swoją praktyką w pracy z dziećmi, prowadząca pomoże lepiej poznać i zrozumieć świat maluchów, podzieli się wypróbowanymi narzędziami i odpowie na pytania rodziców, które pojawią się w trakcie spotkania.

Magdalena Kot – pedagog, socjoterapeuta i doradca zawodowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy z ludźmi w niemal każdym wieku. Pracuje w Centrum SUPER-ego i Fundacji PozyTYwka. Prowadzi warsztaty szkolne, szkolenia biznesowe, zajęcia psychoedukacyjne, grupy socjoterapeutyczne i indywidualne poradnictwo dla dzieci i rodziców.

 

 

13:00

/ dla dzieci / warsztat architektoniczno-plastyczny Dom Paula Ehrlicha

 

Wykorzystując plany, stare zdjęcia i dokumenty, informacje o życiu architekta stworzymy księgę budynku. Porównamy, poczujemy w przestrzeni, odrysujemy – i postaramy się popatrzeć na dom oczami Paula Ehrlicha.

 

14:00

/ dla dorosłych / wykład i spotkanie z Konstantym Gebertem Dzień Jerozolimy – rozmowa wokół współczesnego Izraela

 

Spotkanie z Konstantym Gebertem w Dzień Jerozolimy w Szalom Alejchem będzie wyjątkową okazją do rozmowy z ekspertem o współczesnym Izraelu.
13 maja br. przypada Dzień Jerozolimy (Jom Jeruszalaim). 7 czerwca 1967 roku Jerozolima została zjednoczona po 19 latach podziału na dwie części. Przez trzy tysiąclecia miasto było sercem narodu, centrum życia duchowego, istotą wiary i tożsamości. Nawet w okresie wygnania i rozproszenia, w diasporze co roku w Pesach, które w czasach biblijnych było świętem pielgrzymim, Żydzi składali sobie najdroższe życzenie: „Następnego roku w Jerozolimie”. Przez wiele lat miasto znajdowała się pod okupacją wielu narodów: Asyryjczyków, Persów, Rzymian, krzyżowców. Do roku 1917 władzę nad miastem. sprawowało Imperium Tureckie. Po I wojnie światowej Jerozolima przypadła Brytyjczykom jako mandat, do roku 1948. Dopiero po Wojnie Sześciodniowej w 1967, po ponad 1900 latach udało się odzyskać pełną kontrolę nad zjednoczoną Jerozolimą.
Konstanty Gebert (ps.”Dawid Warszawski”) jest polskim psychologiem żydowskiego pochodzenia, tłumaczem, nauczycielem akademickim, działaczem opozycji antykomunistycznej, od 1989 publicystą Gazety Wyborczej. W latach 1992–1993 towarzyszył Tadeuszowi Mazowieckiemu jako specjalnemu wysłannikowi ONZ w byłej Jugosławii w misjach do tego kraju. W 1997 założył miesięcznik o tematyce żydowskiej Midrasz.  Wśród wielu książek, których jest autorem napisał także Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela.

 

14:00

/ dla dzieci / warsztat wycinanek z Kasią Kmitą

 

Kasia Kmita, artystka znana z wyjątkowych, dopracowanych i precyzyjnych prac – wycinanek. W barwnych kompozycjach artystka zawiera spostrzeżenia na temat współczesnej kultury, trendów i stylu życia. Uważnie obserwuje przemiany zachodzące w społeczeństwie i analizuje potrzeby, pragnienia i mechanizmy rządzące zachowaniem i psychiką współczesnego człowieka.
Warsztat, który poprowadzi podczas Święta Domu ma na celu przyjrzenie się, za pomocą wycinania, rysowania i klejenia, detalom architektury budynku – willi Paula Ehrlicha – obecnej siedzibie SP Szalom Alejchem, a następnie stworzenie niepowtarzalnego elementu związanego z jego bryłą.
Katarzyna Kmita jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od ponad dwudziestu lat czynnie uczestniczy w życiu artystycznym, biorąc udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzana, min. nagrodą Torfea ELLE oraz wyróżnieniem telewizyjnego magazynu Łossskot dla najciekawszych postaci kultury. Dwukrotna  stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
www.kasiakmita.com

 

15:00

/ dla dorosłych i dzieci / akcja Ogrody w dziurach chodnikowych – działania na terenie Borku, zbiórka i wprowadzenie na dziedzińcu SP Szalom Alejchem.

 

Ogrody w dziurach chodnikowych to projekt brytyjskiego artysty Steve Wheen’a, znanego jako Pothole Gardener/Ogrodnik chodnikowy, działającego w przestrzeni publicznej, by wywoływać radość. Kontynuując jego ideę, stworzymy kilkadziesiąt efemerycznych instalacji – ogrodów w dziurach chodnikowych Borku, chcąc upiększać nasze najbliższe otoczenie i wywoływać niespodziewane momenty szczęścia u przechodniów.

#wszystkich chętnych do udziału w akcji zachęcamy do przyniesienia własnych drobnych narzędzi ogrodniczych, rękawic oraz mini – przedmiotów do tworzenia własnych aranżacji mini-ogrodów.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Święta Domu jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy: sekretariat@szalomalejchem.pl

————————————————

*Willa Paula Ehrlicha przy Jastrzębiej 18-20 była przed wojną jednym z dziesiątków żydowskich domów na wrocławskim Borku. Paul i jego brat Ehrlich pochodzili z zasymilowanej rodziny żydowskiej osiadłej w XIX w. we Wrocławiu. Dzięki uprzejmości rodziny zainteresowanym zaprezentujemy ich drzewo genealogiczne sięgające 1792 roku. Biuro projektowe Richard und Paul Ehrlich ma na swoim koncie projekty luksusowych willi na osiedlu Borek zamieszkiwanym na początku XXw. przez zamożnych wrocławian: kupców, bankierów, wysokich urzędników państwowych czy profesorów uniwersytetu. Do najważniejszych projektów braci zaliczane są wille: bankiera Georga Cohna przy al. Jaworowej 9/11, Fritza Ehrlicha przy al. Akacjowej 12 i Adolfa Sternberga przy al. Kasztanowej 23-25. Jednak za najlepszy projekt willi wielu krytyków, także współczesnych, uważa dom własny Paula Ehrlicha wybudowany w roku 1906, do którego serdecznie zapraszamy! Dom jest połączeniem XIX-wiecznego historyzmu z modnym wówczas stylem landhausu czerpiącego wzorce z tradycyjnego ludowego budownictwa. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła dbałość o detale. Paul Ehrlich projektując swój dom zaprosił do współpracy kilku artystów z Miejskiej Szkoły Rękodzielnictwa i Przemysłu Artystycznego. Detale kamieniarskie wykonał niemiecki rzeźbiarz Richard Schipke, a metaloplastyczne czeski mistrz kowalstwa artystycznego Jaroslav Vonka. Budynki zaprojektowane przez Paula i Richarda Ehrlichów mijają Państwo codziennie w centrum Wrocławia, np. Rynek 29, obiekt wybudowany jako dom towarowy Louisa Cohna, do niedawna Empik, ul.Świdnicka 34 swego czasu dom towarowy Juliusa Schottlandera – dzisiaj Bistro Dinette i siedziba firmy Opera, kamienica przy ul.Włodkowica 9, gdzie współcześnie spotykamy się w klubokawiarni Cocofli czy restauracji La Maddalena… W prywatnej willi Paula Ehrlicha przy ulicy Jastrzębiej Szkoła Podstawowa Szalom Alejchem działa od 2012 roku.